Psi fryzjer Katowice Strzyżenie psów i kotów Katowice

Porady dla Właścicieli

Uwaga KLESZCZE!

2017-03-05 11:13:18, komentarzy: 0


Za nami kilka cieplejszych dni, co poskutkowało pojawieniem się małych złoczyńców. Kleszcze budzą się powoli z zimowego letargu i zaczynają polowanie na naszych czworonożnych podopiecznych.

Od wiosny aż do jesieni jesteśmy narażeni na atak tych małych pajęczaków. Można je spotkać wszędzie - łąki, trawy, lasy a nawet przyblokowe trawniki. Nawet niewinny spacer po parku może skończyć się owrotem z pasażerem "na gapę".

Dlaczego kleszcze są tak groźne?

Kleszcze są przenosicielami groźnych dla psów chorób, w tym babeszjozy i boreliozy. Jak? Otóż samica ssie krew, ale wpuszcza do niej różnież substancje zapobiegające jej krzepnięciu i odczuciu bólu przy ugryzieniu. Razem z tymi substancjami, kleszcz jest przenosicielem patogenów chorobotwórczych.

Jak zabezpieczyć zwierzaka?

Nie czekaj do pierwszego kleszcza. Od temperatur 10st. na zewnątrz należy rozważyć ochronę czworonogów przed kleszczami!

Można użyć preparatów w spayu, kroplacj na skórę, obroży oraz tabletek.

W gabinetach weterynaryjnych dostępne są tabletki, po których połknięciu psiak zyska ochronę przeciwkleszczową na około 3 miesiące. Koszt około 100 zł. Jeśli kleszcz się wbije, umrze i odpadnie.

Obroże przeciwkleszczowe

Skuteczne w różnej mierze, niektóre wodoodporne (droższe) a inne nie - na to należy zwrócić uwagę przy zakupie. Warto też sprawdzić, jaką substancją aktywną dana obroża zabezpiecza psa przed atakiem kleszczy.
UWAGA - w przypadku niektórych obroży, substacja aktywna wydzielająca się z niej to powód, że psiak nie może spać z nami w łóżku.

Kropelki
Skuteczne, ale trzeba pamiętać o regularnej aplikacji co 3-4 miesiące. Nie jest to długoterminowe wyjście z sytuacji.

Pamiętajcie, zabezpieczcie zwierzaki przed atakiem kleszcza!

Kategorie wpisu: Pielęgnacja Psów
« powrót

Dodaj nowy komentarz