Psi fryzjer Katowice Strzyżenie psów i kotów Katowice
Za nami kilka cieplejszych dni, co poskutkowało pojawieniem się małych złoczyńców. Kleszcze budzą się powoli z zimowego letargu i zaczynają polowanie na naszych czworonożnych podopiecznych.
Od wiosny aż do jesieni jesteśmy narażeni na atak tych małych pajęczaków. Można je spotkać wszędzie - łąki, trawy, lasy a nawet przyblokowe trawniki. Nawet niewinny spacer po parku może skończyć się owrotem z pasażerem "na gapę".
Dlaczego kleszcze są tak groźne?
Kleszcze są przenosicielami groźnych dla psów chorób, w tym babeszjozy i boreliozy. Jak? Otóż samica ssie krew, ale wpuszcza do niej różnież substancje zapobiegające jej krzepnięciu i odczuciu bólu przy ugryzieniu. Razem z tymi substancjami, kleszcz jest przenosicielem patogenów chorobotwórczych.
Jak zabezpieczyć zwierzaka?
Nie czekaj do pierwszego kleszcza. Od temperatur 10st. na zewnątrz należy rozważyć ochronę czworonogów przed kleszczami!
Można użyć preparatów w spayu, kroplacj na skórę, obroży oraz tabletek.
W gabinetach weterynaryjnych dostępne są tabletki, po których połknięciu psiak zyska ochronę przeciwkleszczową na około 3 miesiące. Koszt około 100 zł. Jeśli kleszcz się wbije, umrze i odpadnie.
Obroże przeciwkleszczowe
Skuteczne w różnej mierze, niektóre wodoodporne (droższe) a inne nie - na to należy zwrócić uwagę przy zakupie. Warto też sprawdzić, jaką substancją aktywną dana obroża zabezpiecza psa przed atakiem kleszczy.
UWAGA - w przypadku niektórych obroży, substacja aktywna wydzielająca się z niej to powód, że psiak nie może spać z nami w łóżku.
Kropelki
Skuteczne, ale trzeba pamiętać o regularnej aplikacji co 3-4 miesiące. Nie jest to długoterminowe wyjście z sytuacji.
Pamiętajcie, zabezpieczcie zwierzaki przed atakiem kleszcza!